„Krepšinio namų“ apdovanojimuose Jonavos „CBet“ lyderis Darius Tarvydas įvertintas kaip geriausias 2020 metų 3x3 formato žaidėjas Lietuvoje. 199 cm ūgio 29-erių metų D. Tarvydas kartu su Utenos „Juventus“ triumfavo itin didelės sėkmės sulaukusiame „Hoptrans 3x3“ turnyre, kuris, pasak krepšininko, jei ne pandemija, ko gero net nebūtų įvykęs.
Skambiai į 3x3 kovas grįžęs D. Tarvydas neslepia: ateities planai apie šį formatą išties sukasi.
„Manau, „Hoptrans 3x3“ turnyras tikrai suteikė šarmo visam Lietuvos krepšiniui. Turnyras buvo aukšto lygio – žaidėjai iš LKL, daug reklamos, TV, ažiotažas. Visi buvo oho. Manau, nieko nenuvylė, priešingai – visų lūkesčius viršijo. Buvo įdomu ir stebėti, ir žaisti“, – vasarą prisiminė D. Tarvydas.
Su „Štangistų“ komanda D. Tarvydas 3x3 krepšinyje prieš penketą šešetą metų jau buvo šį tą nuveikęs – užėmė trečią vietą Europos, ketvirtą – pasaulio čempionate, sėkmingai varžėsi „Masters“ ir kituose turnyruose.
„Bet po to nustojome žaisti. Į savo klubus atvažiuodavome pavargę, pasidarė sunku derinti, – „CBet“ klubo svetainei „jsk.lt“ sakė D. Tarvydas. Nusprendėme stabdyti, bet vis sukosi galvoje, kad reikia vėl bandyti burti komandą ir dalyvauti. COVID-19 netikėtai viską sudėliojo. Paskambino Žydrūnas Urbonas ir pasiūlė žaisti. Kodėl gi ne – sužaidėme ir gerai gavosi.“
Šiuo metu D. Tarvydas yra rezultatyviausias NKL – VIKINGLOTTO krepšininkas. Kalbėdamas apie 3x3 krepšinio ateitį D. Tarvydas paaiškina, kodėl šis formatas labai reikalingas Lietuvos krepšiniui.
– Kiek šiuo metu jus domina 3x3 krepšinis? Ar sietumėte ateitį su 3x3?
– Domina, neslėpsiu. Tikrai norėčiau turėti stiprią komandą. Žiūrėsime, kaip seksis surinkti. Nes norisi ne tik dalyvauti, bet ir laimėti. Be to, dar olimpinė atranka laukia. Norėčiau sudalyvauti.
– Vilioja tai, kad 3x3 tapo olimpine rungtimi, ar ne?
– Be abejo. Tai davė impulsą visam 3x3 krepšiniui – padidėjo populiarumas, smarkiai išaugo priziniai fondai. Man buvo pasisekę dalyvauti pirmose Europos žaidynėse Azerbaidžane – teko patirti gyvenimą olimpiniame kaimelyje, žaidynių dvasią. Norėčiau sudalyvauti tikroje olimpiadoje. Laukiu pavasario, ir, tikiuosi, būsiu pasiruošęs puikiai.
– Kaip manote, ar profesionaliam krepšininkui įmanoma suderinti ir žaidimą 5x5 krepšinyje, ir 3x3?
– Manau, ne, nesuderinama. Reiktų rinktis – žaisti arba ten, arba ten. 3x3 sezonas prasideda balandį, paskutiniai turnyrai vyksta gruodį. Jei nori laimėti, turi tam ruoštis, negali šokinėti. Atsimenu, tekdavo prašyti, kad klubai išleistų į 3x3 čempionatus, jie to nenori. O ir į turnyrus atvažiuodavome nespėję pasportuoti kartu, kai serbai, latviai ir kit rimtai ruošdavosi 3x3 turnyrams ir dėl to turėdavo pranašumą. Jei nori laimėti, neišeina suderinti.
– Kuo jums 3x3 krepšinis įdomesnis, žavesnis nei 5x5?
– Tai kitoks krepšinis. Greitas, fiziškas, dinamiškas. Mane žavi idėja, kad gali suburti savo komandą. Patinka idėja, kad treneris nevadovauja. Nėra taip, kad treneris pabraižo derinį, pagal kurį tau tereikia kampe stovėti ir laukti perdavimo. 3x3 krepšinyje tempas vienodai didelis visiems žaidėjams. Esi visiškai atsakingas, už nieko nepasislėpsi. Jei pralaimėsi, pralaimėsi tu, ne kažkas kitas. Man tai patinka.
– Sutiktumėte, kad ne kiekvienas geras 5x5 žaidėjas gali būti geras 3x3 krepšinyje?
– Sutikčiau. Tai specifinis krepšinis, yra niuansai, kuriuos reikia pagauti. Be abejo, kiekvienas profesionalas gali lengvai juos perprasti, bet kai kuriems žaidėjams objektyviai gali būtų sunku 3x3 formate. Didžiausią vertę turi universalūs, maždaug 190 cm ūgio žaidėjai, kurie gali ir ties tritaškiu gintis, ir po krepšiu atstovėti. Tradiciniame krepšinyje svarbiausios yra įžaidėjo ir vidurio puolėjo pozicijos, o 3x3 krepšinyje ūgis gali būti dideliu minusu, dėl ko būsi nuolat atakuojamas – arba būsi per didelis ir negalėsi apsiginti prie tritaškio, arba būsi per mažas ir negalėsi apsiginti po krepšiu.
Be to, žaidėjas turi būti individualiai stiprus, dėl ko mums, lietuviams, 3x3 krepšinis padėtų ir būtų labai reikalingas. Mums krepšinyje trūkta individualumo, individualaus meistriškumo. Net ir 5x5 krepšinyje mums trūksta individualiai stiprių žaidėjų, todėl 3x3 krepšinio plėtra, manau, labai pagelbėtų bendrai Lietuvos krepšinio mokyklai, bendram žaidėjų ugdymui.
– Koks požiūris į 3x3 formatą vyrauja tarp profesionalių krepšininkų: žiūri skeptiškai ar žiūri kaip į naują galimybę ir sau, ir krepšiniui apskritai?
– Tai nėra labai dažna pokalbių tema, bet, akivaizdu, kad žiūrima kitaip nei, pavyzdžiui, prieš trejus metus, kai dauguma tikrai skeptiškai žiūrėjo. Vis dėlto daug kas pakeitė nuomonę. Ypač po „Hoptrans“ turnyro ir 3x3 įtraukimo į olimpinę programą. Kažkada turėjo pradėti gerbti tą krepšinį.
– Ar tikite, kad ateityje 3x3 krepšinis gali išstumti 5x5, tapti populiaresniu?
– Išstumti? 3x3 krepšinį, kaip, pavyzdžiui, beisbolą JAV, gali žaisti visi, jis lengviau prieinamas. Surenki keturis žaidėjus, pradedi nuo mažiausių turnyrų ir gal pateksi į „Master“ turnyrus, olimpiadą. Tokios Pelenės istorijos daug ką žavi, todėl 3x3 krepšinis turi daug potencialo ir gali sulaukti milžiniško populiarumo. Bet nenorėčiau teigti, kad gali išstumti 5x5 krepšinį. Gal labiau papildyti. 3x3 vis tiek labiau vasaros sezono šaka. Gal ir neišstums, bet kad augs ir taps labai populiarus – nėra abejonės.
– Jei iš Jonavos „CBet“ žaidėjų reiktų sudaryti komandą 3x3 turnyrui – kuriuos žaidėjus pasirinktumėte?
– Aurimą Urboną, aišku. Taip pat Igną Labutį ir Laimoną Kisielių. Nes universaliausi, fiziškai stiprūs žaidėjai, kokių ir reikia 3x3 krepšinyje.